כך תגלו כיצד ניתן להימנע מתשלום מס שבח

סעיף 6 לחוק מסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ״ג  – 1963, קובע כי יוטל מס על השבח (הרווח) במכירת זכות מקרקעין.

למעשה מצב המוצא על פי החוק הוא שכל עסקת מקרקעין שבה המוכר מכר בסכום העולה על סכום הרכישה וההוצאות הנלוות, ולמעשה הרוויח כסף כתוצאה מהמכירה, תהיה חייבת במס שבח.

מס שבח הינו למעשה מס רווח הון, לכן יוטל רק על הרווח ובמקרה של הפסד לא יחול מס.

מתי מדווחים על עסקת מקרקעין ?

על פי חוק, יש לדווח על עסקת המקרקעין בתוך 30 ימים מיום המכירה. חשוב לשים לב, כי במקרה שהצדדים ערכו זכרון דברים מחייב, המועד יחל להיספר ממועד עריכת זכרון הדברים.

איחור בדיווח עסקה גורר קנס של מאות שקלים עבור כל חודש איחור, זאת בתוספת ריבית והצמדה לסכום המס, ככל ומדובר ב״עסקה חייבת במס״

מי מדווח על העסקה למיסוי מקרקעין?

עורך דין המתמחה במקרקעין ומייצג צד לעסקה לרוב יהיה זה אשר יבצע את דיווח העסקה ויעדכן את הלקוח בקבלת אישורי המיסים או שוברי התשלום.

בשנים האחרונות עבר הדיווח לדיווח מקוון, אשר נעשה על ידי עורך הדין ישירות למשרדי מיסוי מקרקעין.

יש לשים לב! דיווח חלקי של הנתונים המחויבים על פי חוק – לא ייחשב כהצהרה כלל, לכן יש להקפיד על מילוי כל טופס הדיווח ולצרף את מלוא המסמכים הנדרשים לכך.

האם כולם משלמים מס שבח ?

לא! החוק קובע מספר פטורים מתשלום מס שבח כדלקמן :

סעיף 49 ב׳ 2 – פטור למי שמחזיק דירת מגורים מזכה ויחידה לפחות 18 חודשים מיום שהיתה לדירת מגורים.

 סעיף 49  ב׳ 5  – פטור למי שמוכר דירה אשר התקבלה אצלו בירושה –בתנאי שזו היתה דירתו היחידה של המוריש, המוכר הוא בקרה ראשונה למוריש ו אילו היה המוריש עדיין בחיים ומוכר את דירת המגורים, היה פטור ממס בשל המכירה.

ס׳ 49 ב׳ 6 – מכירת דירה על ידי מוסד ציבורי אשר קיבל את הנכס בירושה.

ס׳ 49 ה׳ – פטור חד פעמי ! למחזיק 2 דירות ״קטנות״ ששווין יחדיו לא יעלה על 1,986,000 ש״ח , קיימת אפשרות למכור את 2 הדירות יחדיו בפטור ממס שבח ולרכוש דירה אחת חלופית בסכום שלא יעלה על 3,303,000 ש״ח.

ס׳ 62 א – העברה ללא תמורה – לקרוב : מכירת זכות במקרקעין והקניית זכות באיגוד ללא תמורה מיחיד לקרובו – יהיו פטורים ממס; לעניין זה, "קרוב" :   "קרוב" לאדם פלוני –

(1)   בן-זוג;

(2)   הורה, הורי הורה, צאצא, צאצאי בן-זוג ובני-זוגם של כל אחד מאלה;

(3)   אח או אחות ובני-זוגם;

(4)   איגוד שהוא בשליטתו;

וכן אח או אחות, לגבי זכות שקיבלו מהורה או מהורי הורה בלא תמורה או בירושה.

מס שבח ליניארי – פטור חלקי – מי שרכש דירת מגורים לפני שנת 2014, יהיה זכאי לבצע תחשיב מס שבח ליניארי, שהמשמעות שלו בקצרה היא – ככל שהמוכר מחזיק בדירה יותר שנים , הוא ישלם פחות מס שבח.

הפטורים המפורטים להלן הינם הפטורים המרכזיים מתשלום מס השבח.

עו״ד מיומן ומומחה במיסוי מקרקעין ובעסקאות נדל״ן ידע להמליץ על הפטור שבו יעשה שימוש ו/או לבצע תכנון מס שיכול להיות משמעותי ביותר לכדאיות העסקה.

אנו ממליצים להיוועץ עם עו״ד עוד בטרם מתחילים את הליך הרכישה ו/או המכירה ולקבל את ברכת הדרך לעסקה.

לקבלת ייעוץ משפטי

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך גם...

דירת קבלן

רכישת דירה מקבלן / חברת בנייה (״דירה יד ראשונה״)

מס רכישה

מהו מס רכישה? על מי הוא חל ובאיזה סכום מדובר?

Call Now Button

לקבלת שיחת יעוץ אישית

ללא התחייבות!

או מלאו את הטופס:

פתח שיחה
1
לשיחה מהירה
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי נשמח לעזור בכל בעיה ולענות על כל שאלה...!