הסכם שכירות לדירת מגורים / בית עסק

מהו הסכם השכירות? ולמה חשוב להיעזר בעורך דין ?

מקורו של חוזה שכירות דירה הינו בחוק החוזים, זהו חוזה בין מספר צדדים אשר מטרתו היא העברת החזקה בנכס, לתקופה מסוימת, מבעליו הרשומים לשוכר. בתור שכזה, פתוחה הדלת בפני הצדדים לקבוע את תנאיו של החוזה בדרך הטובה ביותר עבורם וכמעט שללא מגבלות שלא ניתן להתנות עליהן.

האם ניתן להוריש זכות שכירות ?
במקרה בו המשכיר הולך לעולמו והחוזה שותק כלפי העברת זכות השכירות בירושה, יעכב רשם הירושות את רישום הירושה וימציא למשכיר הודעה בה יבקש מהמשכיר להודיע את עמדתו ביחס להורשת זכות השכירות. היה והמשכיר יתנגד לרישום הירושה, תירשם הירושה אך ורק לאחר מתן צו בית משפט.

האם יש חובה בשירות עו"ד למילוי חוזה שכירות ?
היום, בעידן האינטרנט, בחיפוש פשוט בגוגל יכול כל אדם לאתר "חוזה שכירות לדוגמה" , לרוב יהיה זה חוזה סטנדרטי בסיסי שיכלול סעיפים שיהיו תואמים את מרבית עסקאות שכירות הנפוצות. אם כך, השאלה המתבקשת היא מדוע לשכור עו"ד? במה הוא יכול להועיל, שהרי הוא עצמו אף אינו  חתום על החוזה… התשובה לכך מתחלקת לשני חלקים :

א. עורך הדין מסביר לצדדים את השלכות החוזה –  חוק החוזים קובע כי התקיימותו של חוזה דורשת שני תנאים מצטברים, האחד, "גמירות דעת" – הצדדים מבינים את האמור בחוזה לפרטי פרטים וגמרו בדעתם להוציאו אל הפועל, קרי, מסכימים לכריתת החוזה, והשני, תנאי המסוימות שדורש שהחוזה יכלול את הפרטים המסוימים, הספציפיים של הנכס. אי לכך, כאשר עורך דין נוכח בשעת חתימת החוזה, מסביר ומפרש את תנאיו לצדדים, תעלם כמעט לחלוטין האפשרות לטעון ביום הפרת ההסכם את הטענות הנפוצה "לא ידעתי" ו "לא הבנתי". בכך משמש עורך הדין כיועץ ומגשר בין הצדדים בעת חתימה על חוזה שכירות דירה. נוסף על כך, מעמד חתימה בנוכחות עורך דין מקנה תחושה ואווירה רצינית יותר ומשקפת את גמירת דעתם של הצדדים.

ב. עורך דין השומר על האינטרסים של אחד הצדדים או של שניהם (ביצוג משותף) – בעסקת שכירות במקרקעין המשכיר, שלרוב אינו מכיר באופן אישי את השוכרים ועברם חשוף לסיכונים רבים מאוד, לדוגמה אי תשלום חודשי, דייר המסרב לפנות את הדירה \ הנכס, שוכר אשר גורם נזק לנכס ועוד. על כן, מומלץ לפנות לעורך דין שידע להתאים את החוזה לשוכרים הספציפיים, להכיל בחוזה השכירות סעיפים התואמים את הנכס הספציפי ואפשרויות השימוש בו, דאגה לביטחונות וערבויות, ובמידה והנכס מושכר ליותר מ 5 שנים או 10 שנים בדירת מגורים, על עורך הדין מוטלת משימה נוספת והיא רישום הנכס בפנקסי המקרקעין.

אסכם ואומר,  כי מומלץ לשכור עו"ד אף לחוזה שכירות שעל פניו נראה כסטנדרטי כדי להבטיח את השקט הנפשי של המשכיר ושל השוכר.

לקבלת ייעוץ משפטי

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

אולי יעניין אותך גם...

תביעה ליישוב סכסוך

תיקון החוק משנת 2018 מחייב פתיחת הליך ״יישוב סכסוך״ לפני הגשת תביעות בענייני משפחה בין בני זוג

דירת קבלן

רכישת דירה מקבלן / חברת בנייה (״דירה יד ראשונה״)

צוואה

מהי צוואה כשרה ומתי ניתן לפסול צוואה?

הסכם ממון

היתרונות בעריכת הסכם ממון.
אילו נכסים חייב להכניס להסכם?
מי מאשר הסכם ממון?

הסדרי שהות

כיצד נקבעים הסדרי השהות? מהם הסדרי השהות המקובלים? והאם ניתן לשנות הסדרי שהות שאושרו בהסכם או בפסק דין?

הסכם גירושין

מתי כדאי לבחור בהסכם על פני הליכים משפטיים ארוכים ויקרים?

תביעת גירושין

תביעות גירושין הן אחד ההליכים המורכבים במשפט הישראלי , מהי כתובה? גט? כיצד מחשבים מזונות?

עמותה

כיצד מקימים עמותה? מי הם חבריה ומהן מוסדותיה?

מס שבח

כך תגלו כיצד ניתן להימנע מתשלום מס שבח

לקבלת שיחת יעוץ אישית

ללא התחייבות!

או מלאו את הטופס:

פתח שיחה
1
לשיחה מהירה
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי נשמח לעזור בכל בעיה ולענות על כל שאלה...!
Call Now Button