מתי והאם ניתן לבטל הסכם מתנה?

האם מתן זכות במקרקעין במתנה נחשבת ל"עסקה"?

בסיס עסקת המתנה הוא הענקה ללא תמורה.

אפילו תמורה קטנה ושולית תפסול את העסקה מסיווגה כ"מתנה". אם מדובר במתנה במקרקעין נדרש גם מסמך בכתב המפרט את העסקה.

העסקה עצמה תתגבש רק כאשר הנכס יועבר לידיו של מקבל המתנה, ועד אז מצויה בידו רק "התחייבות לקבלת המתנה". 

ביטול עסקת המתנה
ההבדל המהותי בין עסקה בתמורה לבין התחייבות לתת מתנה, הוא אפשרותו של נותן המתנה לחזור בו כמפורט בסעיף 5(ב) ו(ג) לחוק המתנה. התנאים:

1.    מקבל המתנה לא שינה את מצבו בהסתמך על ההתחייבות- 

לא מדובר בכל התנהגות ששינתה את מצבו, אלא התנהגות שנעשתה בהסתמך על ההתחייבות. 

2.     מקבל המתנה נקט בהתנהגות מחפירה כלפי נותן המתנה או משפחתו- 

מונח הנתון לפרשנותו הרחבה של ביהמ"ש בהתאם לנסיבות המקרה. 

3.    חלה הרעה ניכרת במצבו הכלכלי של נותן המתנה. 

בית המשפט יבחן את התנאים כאשר נטל ההוכחה מוטל על נותן המתנה, ותמיד ייתנן משקל לנסיבות של כל מקרה ומקרה. 

חשוב לדעת כי מרגע שהועברה המתנה, לא ניתן להתחרט ולהשיב אותה מכל סיבה שהיא. 

ומה באשר למיסוי?

ס' 62 לחוק מיסוי מקרקעין מעניק פטור ממס על הענקת המתנה, לקרוב משפחה שהוא בן זוג, הורה, הורי הורה, צאצא בן זוג ובני זוגם, אח או אחות ובני זוגם, איגוד בשליטתו של נותן המתנה. הטבה זו גורמת לעסקאות המתנה להיות נפוצות מאוד בין בני משפחה על מנת "להתחמק" מתשלום המס.

יש לשים לב כי ההגדרות במס רכישה ובס שבח אינן תמיד חופפות, ולכן עלולה להיווצר מלכודת שבה פטורים ממס מסוג אחד, אך משלמים אחר. 

לעומת זאת, באם ירצה הורה להעביר נכס מקרקעין בירושה ולא במתנה, תהיה פטורה כל העסקה ממס- שבח ורכישה. אם הייתה זו דירתו היחידה של ההורה, "יזכה" היורש גם מפטור מס שבח כשירצה למכור את הדירה. אם לא מדובר בדירה יחידה, ייתכן כי יחול מס שבח.

לסיכום, סוגיה זו בעיקרה נשענת על מצב היחסים האישיים בין הקרובים, מצב כלכלי, אינטראקציות בתוך המשפחה ופרמטרים שונים שקשה לצפות מראש. אין דרך אחת נכונה! מומלץ לפנות לעו"ד מתמחה במקרקעין במשרדינו על מנת לבחון את הדרך המתאימה ביותר.

לקבלת ייעוץ משפטי

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך גם...

הפחתת מס שבח ורכישה

גם כאשר קיים חיוב במיסוי מקרקעין, עדיין ישנן דרכים להקטין את המס אשר הוטל על הנישום. פריסת מס שבח, קיזוז הפסדי הון והחזר הוצאות הן רק חלק מדרכים אלו

דירה לקטין

האם ניתן לרשום דירה על שם קטין ? האם חייב לערב בכך בית משפט?

Call Now Button

לקבלת שיחת יעוץ אישית

ללא התחייבות!

או מלאו את הטופס:

פתח שיחה
1
לשיחה מהירה
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי נשמח לעזור בכל בעיה ולענות על כל שאלה...!