שינוי שם משפחה לקטין

האם ניתן לשנות שם משפחה לקטין לאחר גירושין? האם נדרשת התערבות של בתי משפט לשם כך?

מתי יש צורך בהתערבות בית משפט לשינוי שם משפחה?

לצערנו, קיימים לא מעט מיקרים שבהם אחרי גירושין הקטין נשאר במשמורת האם, ואילו האב ניתק איתו כל קשר. 
במקרה זה, לעיתים תבקש האם לשנות את שם משפחתו של הקטין על מנת שהוא ירגיש חלק בלתי נפרד ממשפחתה, במקרים מורכבים אף יותר, הסיבה להגשת בקשה זו נובעת מרוצונו של אחד מבני הזוג להסתיר את מוצאו של ההורה השני (למשל אם יהודיה ואב מוסלמי).
 

מהו החוק הקובע בתובענה לשינוי שם משפחה ובאיזה בית משפט מגישים אותה ?
הסעיף 1(6)(ב) לחוק בית-המשפט לענייני משפחה קובע כי תובענה על-פי חוק השמות, התשט"ו-1956 {להלן ייקרא: "חוק השמות"} תהיה בסמכותו של בית-משפט לענייני משפחה.

מתי אפשר לשנות את שם המשפחה ללא צורך בהליך משפטי ?
בגיר – נקבע בחוק השמות העיקרון כי "בגיר רשאי לשנות שם משפחתו ושמו הפרטי" {ראה סעיף   10 לחוק השמות}.

קטין/ פסול דין – ניתן לשנות שם משפחתו של קטין והסכמה של שני ההורים או ע"י אופוטרופוס ובאין הסכמה על פי החלטת בית משפט. 

האם משרד הפנים רשאי להתנגד לשם המשפחה המוצע ?
סעיף 16 לחוק השמות קובע כי השר "רשאי לפסול בחירת שם לפי הסעיפים 8, 9 ו- 9א ושינוי שם לפי סעיפים 10, 13 אם סבור הוא שהשם החדש עלול להטעות או לפגוע בתקנת הציבור או ברגשותיו ואולם לא יפסול השר שם מן הטעם שהשם נבחר עקב קשר בין ידועים בציבור".

לקבלת ייעוץ משפטי

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

אולי יעניין אותך גם...

תביעת גירושין

תביעות גירושין הן אחד ההליכים המורכבים במשפט הישראלי , מהי כתובה? גט? כיצד מחשבים מזונות?

תביעת אבהות

מתי נדרש לבצע בדיקת אבהות ומתי לא ניתן לבצע בדיקה זו ?

Call Now Button

לקבלת שיחת יעוץ אישית

ללא התחייבות!

או מלאו את הטופס:

פתח שיחה
1
לשיחה מהירה
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי נשמח לעזור בכל בעיה ולענות על כל שאלה...!